علم اطلاعات و دانش شناسی


تعریف:

پيشرفت هاي سريع علمي و افزايش ميزان انتشارات مکتوب و غير مکتوب فرايند دستيابي به اطلاعات را پيچيده و مشکل کرده است. ضرورت برخورد علمي و فني مناسب با رشد روز افزون انتشارات براي ذخيره و بازيابي اطلاعات به منظور تسريع و افزايش دسترس پذيري آن براي همه کاربران در سطوح مختلف جامعه اهميت رشته علم اطلاعات و دانش شناسي را افزون کرده است.

توانایی:

هر فردي‌ که‌ دامنه‌ مطالعات‌‌ او گسترده‌تر باشد، قابليت‌ پيشرفت‌ بيشتري‌ در اين‌ رشته‌ دارد. زيرا قناعت‌ به‌ دانسته‌هاي‌ موجود و خود را بي‌نياز از ارتقاء و بهبود دانش‌ و معرفت‌ دانستن‌، آفتي‌ خطرزا براي‌ رشته‌ کتابداري‌ است‌. فراگيري‌ آهسته‌ و پيوسته‌ و شکيبايي‌ و بردباري‌ در برخورد با اطرافيان‌ و پرسش‌ کنندگان‌ نيز دو ويژگي‌ عمده‌اي‌ است‌ که‌ دانشجويان‌ اين‌ رشته‌ بايد در خود بپرورانند.

 دروس رشته:‌
روانشناسی عمومی / مبانی جامعه شناسی/ تاریخ ادبیات / تاریخ فلسفه / کتابخانه و کتابداری/ اداره کتابخانه

گرایش کارشناسی:‌

اين رشته در کارشناسي گرايش ندارد.

امکان ادامه تحصیل:‌

در مقطع کارشناسي ارشد داراي گرايش هاي مديريت اطلاعات،مدیریت کتابخانه های .دانشگاهی، مطالعات کتابخانه های عمومی ،مدیریت کتابخانه های دیجیتال، علم سنجی و مطالعات آرشیوی می باشد

امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری وجود دارد.

موقعیت شغلی:‌

کتابخانه‌هاي‌ عمومي‌ در سراسر کشور و کتابخانه‌هاي‌ مدارس‌ در مقاطع‌ مختلف‌ هنوز چشم‌ به‌ راه‌ کتابداراني‌ هستند که‌ دوره‌هاي‌ دانشگاهي‌ را طي‌ کرده‌ باشند. کتابخانه‌هاي‌ دانشگاهي‌ و تخصصي‌ و مراکز اطلاع‌رساني‌ نيز هنوز آماده‌ پذيرش‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ هستند‌.